Samsung Gt-E1205Y micro usb şarj soketi

Samsung gt-e1205y çok kullanışlı bir telefon. 3310 ların samsung versiyonu gibi… basit, kararlı, ucuz. sanırım tek dezavantajı şarj soketi. samsung a ait hangi standart a dayanan, ne üdüğünü bilmediğim şarj soketini her istediğinizde bulunabilir değil.

cihazı söktüğümüz de şarj soketi ve genel üst kısım bu şekilde gözüküyor. aramalardan öğrendiğim kadarı ile sağ baştan ilk 2 pin +5v şarj kutbu.

şarj soketini sıcak hava tabancası ile sökerek micro usb soketi bu şekilde lehimledim. sıcak hava makinem oldukça dandik olduğu için soketi sökerken altındaki bir kısım pad ide yoldum.

gene lehim makinemin yetersizliğinden ilk iki pin e lehim yapamadım fakat ilk iki pin resimde de gözüken kondansatör ün bacağına bağlı imiş. resimdeki kablo ile test edip, daha ince kablo ile değiştirdikten sonra soketin arka kısmını yapıştırıcı ile sağlamlayıp cihazı kapattım. micro usb soketin ilk pinini (-5v) gövdeye lehimledim.

işlem tamamlanınca soket bu şekilde gözüktü. soketin sağ ve solunca biraz boşluk kaldı, daha sonra silikon ile kapatmayı planlıyorum.

cihaz 500ma ile kararlı bir şekilde şarj oluyor. böylece soket işkencesi sona ermiş oluyor.

Bir cevap yazın