Renault 12 elektrikli radyatör fanı uygulaması

Renault 12 genel kullanım için gerçekten güzel bir araba. Bakım maliyetleri ucuz, mekanik açıdan sağlam, yakıt olarak uygun. Tam bir genel maksat ve offroad aracı.

Öte yandan sinir bozucu çok yanı da var. Özellikle güvenli adına tam bir facia. çok gürültülü ve yorucu. Kötü fren ve kaporta sağlamlığı araba fazla hız yapamadığı için (düşük motor gücü [c1j] ~30HP ve 4 vites sonuçta) görmezden gelinebiliyor ta ki biri size çarpana kadar. Bahsi geçen bu maddeler daha da detaylandırılabilir ama bu yazımdaki konu radyatör fanı.

Motoru yakarsanız silindir (motor yenilemeciler) ile uğraşmanıza gerek yok. Dezavantajı ise yetersiz ısı dağılımı … bu yüzden araç pistonların silindir içinde hareket ettiği araçlara göre daha çok ısınıyor. Eğer hava sıcak ve motor rölanti / hareketsiz durumunda ise motor ısısı düşmüyor! hele ki birde dur kalk çok yapılırsa aniden motor ısısı feci yükseliyor. Arabayı bu durumda durduramazsanız ki sıkışık trafikte kırmızı ışıklarda bu şekilde bir şansınız olmuyor, Renault 12 bir cehennem azabına dönüşüyor… Zaten bu yazının amacı ısınma sorununu nispeten çözmek.
Araştırdığımda benzer sorundan mustarip insanların radyatörü büyütmek, daha büyük fan takmak, fan a bağlı devir daim kasnağının daha küçüğünü takmak (sanırım ford taunus uyuyormuş) ve ayrı elektrikli fan takmak gibi yöntemleri kullandıklarını (birkaç saçma yöntem var onları es geçtim) öğrendim. Arabayı satıp başka bir araba almak da bu çözümlerden biri 🙂
Benim radyatörüm zaten büyük ve daha büyük fan fikri hoşuma gitmedi. Hava soğuk olduğunda orijinal kasnağı geri takmanız gerekiyor çünkü motorun belli bir ısının üzerinde olması gerekli. Soğuk motor fazla yakıt anlamına geliyor. Bu yüzden bir termostat a bağlı fan fikri daha uygun geldi.

Bunun için ilk emici fan araştırması yaptım. Genel kullanım için olan bu fanların ince versiyonları, orijinal fan söküldüğünde radyatör ile kayış arasındaki alana sığabiliyor.

Orijinal fan sökülüp, aynı vidalar kullanılmaya çalışıldığında uzunluk yüzünden vidalar devir daim pompasının sıkışmasına neden oluyor. Araya kalın pullar eklendiğinde bu sorun ortadan kalkıyor.

Fan oldukça fazla akım çektiği için (>10A) bir sigorta ve röle yardımı ile fanı sürdüm. Motor çalıştığında çalışması için ise bobin bağlantı noktasından (kontağa bağlı sonuçta) rölenin enerjisini sağladım. Bu arabaya aşina olanlar arabaya garip bakabiliyor çünkü fan sesi bu araba için alışılagelmiş bir ses değil.

Bu yöntem mucizevi bir sonuç getirmiyor. Soğutma performansı benim beklentimin altında, tamircinin beklentisinin üstünde oldu. Araç yokuşlarda yada zorlandığında yine de kolayca ısınabiliyor fakat araç hareket halinde değilken de dahi kendini soğutabiliyor. Eğer benimle aynı sorundan mustaripseniz bu yöntemi öneririm. Fan ve elektrik elemanları için ~300TL, termostat için egzozcuya 70TL, bakır pullar için 5TL ödedim.

EK: Kullanım sonrasında anlaşıldı ki fanı direkt olarak termostatın üzerinden sürmemeliymişim. termostat ~1ay sonrasında bozuldu. Bunun dışında bir sorun yaşamadım.

Bir cevap yazın