Bir garip monitör tamiri

sahip olduğum F&V markalı f1 modelli ekranın bir şekilde ekranı kırıldı. bu minik ve şirin monitör bazı kritik zamanlarda çok gerekli oluyor. av girişinin yanında hdmi girişi sayesinde Raspberry Pi gibi cihazlara bağlanabiliyor.

F&V F1 7″ LCD Monitor

cihazın HLY070ML228-15A kodlu ekranını arayıp, aliexpress te ki 330TL (45$) etiketi görünce bütün tamir hevesim kaçtı. zaten bu ücrete benzer yeni monitörler var.

anakartı söküp geri kalan kısımları çöpe atmaya karar verdim ilk önce. cihazı söktüğümde ekranın anakarta bağlandığı flex kablo çok tanıdık geldi…

çalışmayan tabletleri hangi kutuya koyduğumu aramaya başladım hemen. 4-5 cihazı açtıktan sonra Everest everpad dc-705 modelli bir tabletin ekran kablosu çok benzer geldi.

KMN7DC007PT50A15 ZRS001-L07015B etiketi bulunan bu tabletin ekranı ile HLY070ML228-15A kodlu ekranın soketin de ki benzerlikleri anlamaya çalıştım. VCC ve ekran aydınlatması için kullanılan ledlerin pinleri aynı idi. tabletten çıkan ekranı monitöre taktım ve gerçekten çalıştı. laptoplar dışında bir ekran soket standardı olduğunu bilmiyordum.

tabii ki hikaye bu şekilde bitmedi 🙂 2 ekran arasında azda olsa bir boyut farklılığı var ve tabletin ekranı, monitörün gövdesini kesip biçmeden yerine oturmayacak gibi duruyordu. dremel ile ekranın oturacağı yeri biraz genişlettim. tablet ekranı monitör ekranına göre biraz daha ince, bu farkı ortadan kaldırmak için eski ekranın içindeki plastik kısmı söktüm ve tablet ekranının arkasına yapıştırdım. monitör gövdesinde genişletme yüzünden incelen kısımları karışım yapıştırıcı ile güçlendirdim.

ekranı kırık bir monitörün tamiri mutluluk verici ama dokunmatiği kırık bir tabletin parçaları ile bir monitörün tamir edilmesi paha biçilemez 🙂

Bir cevap yazın